Galeria Czynna

Miejsce po dawnym „lumpeksie” zobowiązywało, a więc Galeria Czynna na dwa dni stała się nie tylko galerią sztuki, ale też pasażem handlowo-usługowym. Był to pasaż tematyczny, trochę rekreacyjny, trochę opresyjny, z pozoru komercyjny i konsumpcyjny, zaś w istocie – krytyczny.

Artystyczny prekariat, najntisowa fala (najntisłejw) konfrontująca dzisiejszy polski kapitalizm ze sceną pierwotną jego narodzin, kolejne wcielenie sztuki żenującej, ekonomia doświadczenia, logika marki i wizerunku, low jako high i high jako low, ciemna materia świata edukacji i produkcji artystycznej, wolny rynek taniej sztuki, oldskulowy crałdfanding, burżuazyjne dekory nad kanapę, brąz skóry, performensy usługowe i obiekty depresyjne.

A wszystko to (no, może nie wszystko) kręciło wokół ubrań, ciał w ubraniach, ciał bez ubrań, ubrań bez ciał, przymierzalni, rozbieralni, wieszaków, standów i solarek. No i oczywiście wokół sztuki. Sztuki dla każdego/każdej.


Artyści i artystki

Dom Mody Limanka – kadra artystyczna w składzie:

Tomasz Armada (ur. 1994, Końskie) – student projektowania ubioru na trzecim roku ASP w Łodzi. Swoją działalność określa jako HautecotureBałuty. Zajmuje się rysunkiem i projektowaniem ubiorów unikatowych, eksperymentuje z formą i konstrukcją ubioru. Autorskie ilustracje przenosi różnymi metodami na powierzchnie tkanin.

Coco Kate (ur. 1996, Elbląg) – znana pod wieloma imionami, poczynając od Coco, przez Cocomo, kończąc na Kasi Śledź z Elbląga. Gwiazda multidyscyplinarna: muza, modelka, stylistka, artystka. Na co dzień instagramowa trendTRESERKA, a także pasjonatka nowych mediów, rozwijająca skrzydła na Uniwersytecie Łódzkim.

Sasa Lubińska (ur. 1990, Szczytno) – multitalented star, absolwentka malarstwa na Gdańskiej ASP., malarka, celebrytka muzyki niesłuchalnej, gwiazda antykulinarnego programu „Gotuj z Sasą”. Na co dzień przesiaduje na facebookowych grupach dla seniorów i niepełnoletnich.

Kacper Szalecki (ur. 1996, Olsztyn) – z wykształcenia metaloplastyk po Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie. Z urodzenia „cudowne dziecko” zeszłorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z pasji kwiaciarka.
A czasem również inni przyjaciele.

„Moda nie szklanka Dom Mody Limanka”

Szmatrix

Szmatrix to porcja rzeczywistości, w której idee mają pojęcie o swoim niewidocznym istnieniu, toteż nikt nie może zgadnąć, kim się znajdują. W szmatrixie panuje bajecznie agresywny kapitalizm, ale babcia mieszkająca na dwunastym piętrze bloku wciąż podaje ciepły rosół w ciemną noc. Na plazmowym telewizorze wyświetlany jest materiał o plagach uzależnień. Co robi moje kochane rodzeństwo, gdy śpię?

Marta Kortan (ur. 1995) – postać celna i logiczna. Krytyczka estetyki, niebieskie światełko. Je mgłę i tęskni. Sen, jawa, co za różnica?

Sandra Małgorzata Mikołajczyk (ur. 1993) – słynna waltornistka. Mieszka na wyspie, dookoła której nie ustaje sztorm. Kolorystka nowej samotności.

Michał Szufla (ur. 1994) – wielki Polak. Ambasador ciepełka i zrozumienia. Uważa, by nie rozdeptywać ślimaków, gdy jeździ hulajnogą w deszczowe dni.

Marta Krześlak (ur. 1994, Wyszków) – studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej twórczości często używa medium video, fotografii, tworzy instalacje w przestrzeni. Eksperymentuje z formą performanc’u i działaniami wokalnymi. W swoich pracach poszukuje nieoczywistości, która pojawia się często w zestawieniu efektów działalności człowieka z siłami natury. Brała udział w wystawach zbiorowych m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Oktogon der HfBK Dresden, Galerii Labirynt w Lublinie, Akademii Sztuki w Szczecinie. Ma za sobą również indywidualne prezentacje własnej twórchości w Pracowni Duży Pokój w Warszawie oraz Galerii Nasza Ściana w Łodzi. Finalistka 16 edycji Artystycznej Podróży Hestii, wyróżniona w konkursie Młode Wilki 15, uczestniczka BiennaleWRO Draft Systems.

Grzegorz Demczuk (ur. 1992) – student ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi, m.in. Pracowni Multimediów prowadzonej przez Łukasza Ogórka i Annę Bąk, a wcześniej – Instytutu Sztuk Pięknych AJD w Częstochowie na wydziałach Malarstwa i Grafiki. Często myśli o antropocenie, determinizmie, obcości i osobliwości, a swoją refleksję przekłada na działania artystyczne z zakresu wideo, performance’u dokamerowego, fotografii i malarstwa. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w Częstochowie, Brnie (Daleko – Blisko), Łodzi (m.in. Young Spirit, Kąt padania ≠ Kątowi odbicia), a także brał udział w festiwalach Videonews 2016 oraz 11 IN OUT FESTIVAL 2017 słowo/obraz. W 2017 roku został laureatem konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne.

Galeria Czynna