Dożynki

Mucha wybija tempo irytującym świstem, wylatuje tętno, zaraz zostanie bez skrzydeł, przez pomyłkę wpadnie na grill. W szklarniach piskliwe klawisze piskląt burzą pioruny skropleń strumieni. Pszczół żółte kubraczki pękają od machnięć dłoni. Zakręty leżaków, hamaków, ogrodowych węży pod słonecznym okularem wygrzewają kark i czoło. Ziemia trzask i łoskot soczysty rodzi. Karmniki dla ptaków świsty plotą, beczek szelesty, czapek z daszkiem migoty. Śnieżnobiałe komary na błotach slalomem chyboczą, w zapętleniach furtek małżowin głucho-śpiewne pączkują wygibasy. Ogień skrapla się liściem palmy, kalafiorów różyczki wiją się w ogrodzeniach zębów. Konewkę pod ramię weź i puść ją w romantyczny walca pląs na dwa gwizdy. To balet na wróble strachów, opera co zielenią i dygotem tkanek kroczy. Oni te laurki tańczą, choć ich nie dotkniesz, oni w dziękczynnym geście wyginają kolanko, zgrabnie stopą wydeptują trawę przy blasku zużytych cd płyt. Daj im potańczyć trochę, na pstryknięcie wpraw w nierówny rytm. Delikatnym włącznika smyrgnięciem odpal ten rytuał, razem z nimi dziecięcym harcem starców rusz. Znajdź to w ogłoszeniu, odtańcz to z ogłoszeń. Póki czas.
Małgorzata Pawlak


Była to akcja o charakterze taneczno-teatralnym, realizowana w anturażu ogródków działkowych. Ze względu na multimedialny charakter wydarzenia, wszystkim gościom i gościniom potrzebne były urządzenia z dostępem do internetu zaopatrzone w aplikację skanera kodów QR oraz słuchawki (dla komfortu oglądania utworów audiowizualnych). Wszystkie przybyłe osoby otrzymały mapy terenu ogródków z zaznaczonymi miejscami, w których znajdowały się kody QR. Po zeskanowaniu, odsyłały one do nagrań video realizowanych wcześniej w tych samych miejscach.

O wystawie oraz wszystkie filmy – tutaj


Adrianna Gołębiewska urodzona w 1991 roku, w Gdańsku. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdyni. W roku 2015 ukończyła studia magisterskie na wydziale Scenografii Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2017 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureatka nagrody im. Jerzego Moskala oraz nagrody specjalnej dyrektora Teatru Śląskiego na Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach (2013), nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), nagrody na Beijing International Biennale w Pekinie (2014), nagrody za najlepszy dyplom artystyczny, który powstał na kierunku edukacja artystyczna w dziedzinie sztuk plastycznych w Projekcie Edukacja Artystyczna (2018), Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2019), a także Grand Prix w konkursie Fundacji Iki OŻYWIENIE (2021). Jej prace znajdują się w zbiorach kolekcji Młodych Artystów PKO Banku Polskiego. Scenografka, autorka kolaży, fotografii, obiektów rzezbiarskich, utworów video oraz instalacji multimedialnych.

Dożynki