Lava Grotto (listen patiently what magma says)

Projekt Lava Grotto (listen patiently what magma says) to multimedialna medytacja nad potężnymi, nieokiełznanymi i niszczycielskimi siłami natury. Punktem wyjścia była obserwacja aktywności wulkanów, pragnienie przepracowania strachu, jaki wzbudzają, a także chęć zrozumienia przebiegających w nich procesów i odczytania komunikatów, jakie wysyłają poprzez swe drgania oraz infradźwięki.

Głównym elementem projektu był utwór muzyczny w formie ambientowej opery. Kompozycję współtworzyły partie na pianino, gitarę, kontrabas, syntezatory, midi, sample z archiwów filmowych, dźwięki wstrząsów i wybuchów wulkanów, odgłosy lasu, rosnących mchów i traw, deszczu i strumyków, ludzki głos i oddech, a także zmodyfikowane fragmenty tradycyjnych pieśni i współczesnych utworów poświęconych górom oraz wulkanom.

25 września o godzinie 18.00 artysta wykonał tę kompozycję w Parku Helenów, w znajdującej się tam XIX-wiecznej sztucznej grocie, która – jak głosi miejska legenda – została zbudowana z tufów wulkanicznych przywiezionych spod Wezuwiusza i może stanowić specyficzną formę upamiętnienia tragicznego końca, jaki spotkał Pompeje oraz Herkulanum. W trakcie performensu grota stała się swoistym portalem, miejscem symbolicznego kontaktu z wnętrzem ziemi, przestrzenią komunikacji przywołującej pamięć rytuałów, za pomocą których ludzie negocjowali z wulkanami.

Ze względu na trwającą pandemię performens był dostępny dla publiczności jedynie w postaci transmisji online na profilu FB Muzeum Sztuki.

Zapis utworu stał się elementem instalacji Kuby Stępnia, którą od 9.102020 roku można było oglądać w MS1, w przestrzeni „akwarium”, znajdującej się przy wejściu do budynku od ulicy Gdańskiej.

Kuba Stępień (ur. w 1997 roku) – studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Sztuka Mediów. Jego praktyka artystyczna opiera się na realizowaniu projektów interdyscyplinarnych o performatywnym charakterze wykorzystujących różne media i materiały, często z recyklingu. Zajmuje się również dźwiękiem imuzyką eksperymentalną, występuje i nagrywa pod pseudonimem Apkvp. Debiutował w Sekcji ShowOFF na Miesiącu Fotografii w Krakowie w 2018 roku. Współtwórca kolektywu Kunszt Grupa. Absolwent programu Kem szkoły, studiów licencjackich na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Studium Akademii Fotografii w Krakowie.

Lava Grotto (listen patiently what magma says)